logo-lisabonskazmluvalogo-CC

 

EÚ podporuje spotrebiteľské vzdelávanie žiakov

Európska komisia podporuje spotrebiteľské vzdelávanie v školách formou Medziškolskej súťaže, ktorá je súčasťou vzdelávacieho portálu Consumer Classroom.
 
Ak sa v dnešnom svete majú mladí ľudia stať rozumnými spotrebiteľmi, potrebujú sa naučiť ako znížiť svoju spotrebu energie. Úspory energií môžu hľadať v dopravných prostriedkoch, kúrení alebo chladení, osvetlení domácnosti, či sprchovaní. Súčasná mladá generácia spojená sociálnymi sieťami môže šetriť energiu aj na mobilných telefónoch, slúchadlách, tabletoch alebo počítačoch.
 
Cieľom súťaže je rozvíjať schopnosti žiakov poznávať spotrebiteľské správanie, jeho vplyv na udržateľnosť spotreby vo svete a na klimatické zmeny. Mottom štvrtého ročníka Medziškolskej súťaže je “Inteligentní spotrebitelia energie”. Do súťaže sa môžu zapojiť žiaci základných a stredných škôl vo veku 12-18 rokov z celej Európskej únie. Úlohou žiakov je nájsť partnerskú školu a triedu v hociktorej krajine EÚ, vypracovať projekt na porovnávanie správania spotrebiteľov energie, zmerať ich uhlíkovú stopu a vytvoriť online nástroj na určenie spotreby energie mladých ľudí. Tento online nástroj by mal vychádzať z vlastných skúseností žiakov a poskytnúť im návod ako zmenšiť svoju uhlíkovú stopu.
 
Termín na registráciu projektových tímov a podávanie projektov je otvorený do 17. marca 2017. Odmenou pre najlepší projektový tím je dvojdenný výlet do Bruselu, návšteva európskeho hlavného mesta a hlavných inštitúcií Európskej únie. Víťazný projekt bude prezentovaný na webovej stránke Consumer Classroom. Projekty, ktoré postúpia do užšieho výberu získajú vybavenie pre víťaznú triedu/školu.
 
Podrobnejšie informácie o podmienkach súťaže, kde a a ako vyhľadať partnerskú školu v EÚ a pomocných nástrojoch, ktoré pomôžu vytvoriť súťažný projekt sú zverejnené na adrese: https://www.consumerclassroom.eu/sk/node.
 
Mgr. Božena Stašenková, PhD. (0903 032 696)
národný koordinátor Consumer Classroom

Kontakt

Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska
Popradská 6
06401 Stará Ľubovňa

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.