logo-lisabonskazmluvalogo-CC

 

Výzva na vyvodenie dôsledkov za zvýšenie cien

Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska
Asociácia užívateľov služieb
Združenie občianskej sebaobrany
 
(Stará Ľubovňa, Banská Bystrica, Bratislava, 19.1.2017)
Spotrebiteľom v EÚ po privatizácii služieb vo všeobecnom hospodárskom záujme mali zostať služby za dostupné ceny a v primeranej kvalite. Krutou realitou na Slovensku sa stal opačný trend. Spotrebitelia čelia neustálemu zvyšovaniu cien, pričom ceny energií pri nízkych priemerných mzdách Slovákov dosahujú vrcholné priečky v Európskej únii.
 
Úlohu kordinácie spotrebiteľskej politiky zverila slovenská vláda Ministerstvu hospodárstva SR a reguláciu cien Úradu na reguláciu sieťových odvetví. Ich zástupcovia v praxi preukazujú, že ciele spotrebiteľskej politiky trhovej ekonomiky nerešpektujú. Na základe súčasného navýšenia cien vody a energií sa naopak domnievame sa, že zohľadňujú požiadavky lobbistických skupín, podobne ako pri prijímaní zákonov o tepelnej energetike.
 
Členské štáty EÚ finančne podporujú aktivity spotrebiteľských organizácií, aby informovali, vzdelávali a zastupovali záujmy spotrebiteľov. Slovensko s ich finančnou podporou patrí medzi medzi najhoršie v EÚ a financuje iba aktivity na riešenie sporov mediáciou. Ministerstvo hospodárstva SR so zástupcami spotrebiteľských organizácií komunikuje iba raz za dva roky a o problémy, ktoré trápia tisíce spotrebiteľov sa nezaujíma. Na porovnanie v Belgicku sú zástupcovia spotrebiteľov súčasťou regulačnej rady, ktorá rozhoduje o cenách. Ochranu záujmov spotrebiteľov nevidíme ani z Európskej komisie, ktorá z energetického podvýboru vylúčila kritického zástupcu spotrebiteľov a domnievame sa, že podporila účasť advokátky, ktorá zastupovala Asociáciu výrobcov elektriny zo Slnka.
 
Prípravu na život trhovej ekonomiky podceňuje ministerstvo školstva, ktoré žiakom ponúka iba finančnú gramotnosť. Chýba spotrebiteľské vzdelávanie budúcich učiteľov na fakultách a priebežné vzdelávanie učiteľov. Výsledkom absencie informovania, vzdelávania, ale aj zákonov dôsledne chrániacich práva a záujmy spotrebiteľov, sú bezbranní spotrebitelia, ktorí prichádzajú o nemalé finančné zdroje.
 

Zástupcovia slovenských spotrebiteľov požadujú zodpovednú spotrebiteľskú politiku a ochranu svojich záujmov. Vyzývame preto prezidenta, aby odvolal predsedu Regulačnej rady ÚRSO a premiéra, aby odvolal ministra hospodárstva, pretože zvýšenie cien vody a energií umožnilo dodávateľom dosiahnuť vyššie zisky na úkor spotrebiteľov, pričom ohrozili zabezpečenie základných životných potrieb sociálne odkázaných rodín, rodín s nízkymi príjmami a dôchodcov.

Mgr. Božena Stašenková, PhD.
Ing. Oliver Petrík
PhDr. Jana Miklovičová
 
Kontakt:
Božena Stašenková, tel. 0903 032 696
Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska

Kontakt

Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska
Popradská 6
06401 Stará Ľubovňa

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.