logo-lisabonskazmluvalogo-CC

 

Spotrebitelia žiadajú ÚRSO aby ich nezavádzal

Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska
Asociácia užívateľov služieb
Združenie Brániť sa oplatí – BSO
Račianske občianske centrum
 
 
Spotrebitelia žiadajú ÚRSO aby ich nezavádzal
 
(Stará Ľubovňa, 23.02.2017) Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na svojej webovej stránke vyjadruje poľutovanie nad súčasnou situáciou s cenami elektriny. Za začiatok chaosu označil skupinu odberateľov s predimenzovanými ističmi, vďaka čomu im fixné poplatky značne stúpli. Úrad preto apeluje na všetkých odberateľov, aby sa viac zaujímali o podmienky za akých odoberajú elektrinu od svojich dodávateľov.
 
Spotrebiteľské združenia žiadajú ÚRSO, aby nezavádzal verejnosť a odstránil text z webovej stránky. Vyhlásenie ÚRSO prichádza v čase, kedy je spotrebiteľská verejnosť informovaná o tom, že vyhláška ÚRSO umožnila rezerváciou výkonu zvýšiť fixné poplatky na 80%, a tak skokom zvýšiť ceny.
 
Liberalizácia trhu s energiami začala v roku 2009 bez prípravy spotrebiteľov, v dôsledku čoho podomoví predajcovia energii použitím nekalých obchodných praktík ekonomicky poškodili desaťtisíce spotrebiteľov. Pri prechode k inému dodávateľovi spotrebitelia získali iba niekoľko eur, ale čelili množstvu problémov s meraním, fakturovaním a vysokými pokutami za prechod k iným dodávateľom. Zodpovednosť za ekonomické poškodenie spotrebiteľov energií nenesú len energetické spoločnosti, ale aj štát, ktorý v rámci spotrebiteľskej politiky podcenil a stále nedoceňuje význam informovania a vzdelávania spotrebiteľov.
 
Slovenskí spotrebitelia získavajú informácie o spoločnej spotrebiteľskej politike prostredníctvom Poradenského výboru európskych spotrebiteľov (ECCG), ktorý pracuje pri Európskej komisii v Bruseli. Máme oprávnené podozrenie, že slovenská zástupkyňa do Podvýboru ECCG pre energie nebola nominovaná preto, aby zastupovala záujmy spotrebiteľov, ale záujmy Asociácie výrobcov elektriny zo Slnka. Spotrebitelia totiž v konečnej cene elektriny od distribučných spoločnosti platia aj dotovanú cenu elektriny zo Slnka. O činnosti Podvýboru pre energie nemajú spotrebiteľské združenia žiadne informácie už tri roky. Spotrebiteľom tak chýbajú informácie o opatreniach na ochranu zraniteľných spotrebiteľov, či riešení energetickej chudoby. Pre porovnanie so Slovenskom, už 17 členských štátov EÚ legislatívne obmedzuje odpojenie spotrebiteľov od energie počas vykurovacej sezóny, ak majú dlžoby u odberateľov. Slovenskí spotrebitelia namiesto informovania, vzdelávania alebo riešenia problémov energetickej chudoby sú naopak zavádzaní a skúšaní ako dlho vydržia terapiu zvyšovania cien.
 
 
Mgr. Božena Stašenková, PhD.
Ing. Oliver Petrík
Štefan Dutko
Ing. Magdaléna Sulanová
 
Kontakt: Božena Stašenková, tel. 0903 032 696
 
Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska, Popradská 6, 064 01  Stará Ľubovňa 

Kontakt

Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska
Popradská 6
06401 Stará Ľubovňa

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.