logo-lisabonskazmluvalogo-CC

 

Správa z konferencie konanej v Európskom parlamente 1. februára 2017

Na pozvanie kolegov z talianskej organizácie European Consumer Union som sa zúčastnila konferencie "The engagement of citizens in sustainable energy. Sharing successful experience across Europe". Na programe participovali zástupcovia Európskeho parlamentu, Generálneho riaditeľstva EK Spravodlivosť a spotrebitelia, Európskeho regulačného úradu CEER, občianskych združení a organizácií prezentujúce úspešné projekty.
 
Cieľom konferencie bola prezentácia účasti občanov na trvalo udržateľnej energii a zdieľanie úspešných skúseností občanov z celej Európy, ktorí sú spotrebiteľmi a producentmi- prosumers. Konferencia poskytla priestor pre analýzu aktívnej účasti občanov v tomto kontexte a prezentovala úspešné skúseností v rámci projektov Intelligent Energy - Europe (IEE). Hoci program je už uzavretý, množstvo projektov financovaných v rámci programu pokračuje. Nový program EÚ Horizont 2020 teraz podporuje výskum a zavádzanie energeticky účinných technológií. Finančné prostriedky sú k dispozícii pre podporu energeticky účinných budov, priemysel, vykurovanie a chladenie, pre malých a stredných podnikov a výrobkov a služieb spojených so spotrebou energie, ako aj pre zvýšenie atraktivity investícií do energetickej účinnosti.
 
V rámci konferencie boli prezentované úspešné projekty crowfundingu (kolektívneho investovania) s podporou európskych inštitúcií z programu Citizenergy. Jeden z projektov ocenených za rok 2016 je Projekt Mar de Fulles v Španielsku. Ide o bioklimatický turistický komplex v národnom parku Sierra de Espadán, ktorý spája ekológiu, trvaloudržateľnosť a energetickú efektívnosť a požiadavky na elektrinu spĺňa prostredníctvom fotovoltických panelov s podporou batérií.
 
V rámci programu som poďakovala za možnosť získavať nové informácie a skúsenosti o občianskych aktivitách a úspešných projektoch a preniesť poznatky ku zástupcom spotrebiteľských združení na Slovensku. Prezentovala som, že spotrebiteľské organizácie na Slovensku nemajú tri roky žiadne infomácie o činnosti Európskej komisie v oblasti energií, pretože do podskupiny Energie v Poradenskom výbore európskych spotrebiteľov bola nominovaná zástupkyňa spotrebiteľov, ktorá nepracuje. Podľa nášho názoru je v konflikte záujmov, keďže zároveň zastupovala výrobcov fotovoltickej energie.
 
V Starej Ľubovni 3.2.2017
Mgr. Božena Stašenková, PhD.
 

Kontakt

Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska
Popradská 6
06401 Stará Ľubovňa

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.